Hej
Her er ikke tale om obd2 dette kom først i 2000 og frem dog har enkelte bilmærker tyvstarted og er allerede i 99 obd2 alm . obd køre på alle amerikansk produkserede biler samt biler som solgtes i usa fra 1996 og frem der kan findes en liste med de fleste gænse biler på <a href="
www.obd-2.de">
www.obd-2.de</a> det du skal vide er hvilken protokol din bil arbejder i (formentlig iso 9141) det gør de fleste asiatiske biler, du skal finde en tester som kan arbejde så bredt som muligt.her mener jeg ikke en hvor de ræmser flest mulige biler op men en som kan køre flest mulige produkoller jeg kan anbefale en Launch C reader,kan findes på
ebay.com/uk til ca 48pund eller på førnævnte tyske side til 69 eur. som hovedregel kan biler med 16 pin stikket fra 1996- tale med obd testere men chek siden så får du korrekt viden.
Mvh
Martin