Velkommen, Gæst
Brugernavn: Adgangskode: Husk mig
Tenkiske spørgsmål eller skal der mere power i dytten.
Indlæg uden aktivitet slettes ikke, dog bliver der ryddet op i meget gamle tråde.

EMNE: Galant 2,0 GLSi 1991

Galant 2,0 GLSi 1991 15 år 2 måneder siden #3664

  • ullersted
  • ullersted's profilbillede
hej kan nogen hjælpe mig


min galant kunne ikke starte, startmotoren løb fint rundt og der var strøm nok men den ville ikke starte. vi prøvede at give den noget startgas direkte i indsugningen og den startede men gik ud med samme. det kunne tyde på noget med benzinpumpen.


vi har tjekket stikket til benzinpumpen, det er fint, men der kommer ingen strøm til benzinpumpen. har tjekket alle sikringer, hørt at benzin relæet siger klik når der kommer tænding på.


hvad er galt?


Mvh. P.U.





Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.

Det er nok din styreboks, der 15 år 2 måneder siden #23527

  • TM
  • TM's profilbillede
Det er nok din styreboks, der er defekt.


Det er dén, der blandt andet styrer benzinpumpen


Jeg har renoverede styrebokse liggende.


Du kan evt skrive på torben(at)machon-tech.dk eller ringe 2966 2326


Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.

Hejjeg ville nok inden jeg 15 år 2 måneder siden #23528

  • martinrs
  • martinrs's profilbillede
Hej


jeg ville nok inden jeg køber boks osv få pumpen kontroleret , prøv at luse pumpen ,(alså en direkte + fra batteriet ) starter pumpen ikke når du gør dette. er det pumpen. starter pumpen derimod skal du kontrolere om ræleet som klikker også sender strømmen ud til pumpen. kontroler strøm til og fra relæ, da relæet klikker virker styringen.





Mvh


martin


Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.

 hej har nu sat strøm til 15 år 2 måneder siden #23529

  • ullersted
  • ullersted's profilbillede
hej


har nu sat strøm til pumpen, man kan høre den køre rundt, men den pumper ikke benzin til motoren. (har testet ved at tage benzinslagen af)


Tror måske der sidder en ventil, som åbner for benzinen, så jeg har sat tænding på det hele lyser. men der stadig ingenting, kan det være at strømmen dertil også er gået?


har ikke kigget på ledningerne fra og til relæet men hvad kan ellers være galt?





P.U.


Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.

Hvsi pumpen kører så er det 15 år 2 måneder siden #23530

  • Nully
  • Nully's profilbillede
  • IKKE ONLINE
  • Administrator
  • Indlæg: 2277
  • Modtagne TAK: 46
Hvis pumpen kører så er det næsten sikkert styreboksen der ikke lukker op for dysserne, der er også et benzin under hanskerummet, men jeg har aldrig været ude for de er defekte


Galant for ever
Den ene af 2 der selv har kørt en højre styret Evo 3
Den eneste af 2 der selv har kørt en Evo 8
Har selv kørt et modulvogntog fra Frode Laursen på 25m
www.nullysgalant.dk
www.mitsu-shop.dk
Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.

Hej NullyTak, hvad mener du 15 år 2 måneder siden #23531

  • ullersted
  • ullersted's profilbillede
Hej Nully


Tak, hvad mener du med det sidste du skrev : "der er også et benzin under hanskerummet, men jeg har aldrig været ude for de er defekte"


Men ellers mener jeg, at jeg har fundet ud af at det må være styreboksen. Jeg har taget styre boxen ud, den der sidder under handske rummet og har 3 gule flad stik.


Boxen har nr.MD167736 og E2T14474M og med mindre skrift 1510 og på siden et nr7736. Har du sådan et liggende og hvad er prisen?


Måske er der andre af jer der skriver, som også har en sådan box liggende?


Mvh.


P.U.


Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.
Tid til at oprette siden: 0.259 sekunder