Velkommen, Gæst
Brugernavn: Adgangskode: Husk mig
Tenkiske spørgsmål eller skal der mere power i dytten.
Indlæg uden aktivitet slettes ikke, dog bliver der ryddet op i meget gamle tråde.
  • Side:
  • 1

EMNE: ABS Problem i Carisma

ABS Problem i Carisma 16 år 4 måneder siden #3057

  • Gertsen
  • Gertsen's profilbillede


Idag da jeg startede min Carisma 1.6 1996 efter arbejde, lyste ABS-lampen, og blev ved med at lyse hele vejen til min destination ca. 4 km væk.
Da jeg startede bilen igen derefter, holdt den op med at lyse (som normalt).

Siden da, har der ikke været unormal opførsel, og jeg har prøvet at bremse kraftigt op på glat vej, og ABS'en virker fint.

Er der grund til at være bekymret? :headbang:

Ps. Nogen der kan anbefale en god Mitsubishi mekaniker i eller omkring Odense?
Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.

ABS Problem i Carisma 16 år 4 måneder siden #20959

  • Basse
  • Basse's profilbillede
  • IKKE ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Indlæg: 652
  • Modtagne TAK: 1
Umiddelbart vil jeg sige at alt det sjap/frost,på følerne, kan være skyld i at lampen lyser, men du skal være OPS :!: på det, nej jeg kender ikke nogen mitsumekaniker :wink:
Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.

ABS Problem i Carisma 16 år 4 måneder siden #20960

  • Gertsen
  • Gertsen's profilbillede
Okay, det er nemlig min første bil med ABS (udover en fabriksny Fiat Grande Punto, som jeg dog ikke har længere), og derfor har jeg ikke oplevet den slags før.
- Og i det vejr vi har for tiden, er det jo rart at kunne stole på sine bremser :-)

Der ligger godt nok en Mitsubishi forhandler, nemlig Karvil Biler, men de er ret dyre, og ikke specielt flinke, så jeg vil helst undgå at bruge dem, medmindre det er strengt nødvendigt.
Eksempelvis ville de have 715 kr for en fjernbetjening til min centrallås, og en timepris for at kode den op, hvilket jeg har læst her på forummet at andre har fået for ca. 500-600 kr incl. kodning.
Desværre viste det sig at tidligere ejer af min Carisma løj ved salget, der er slet ikke fjernbetjent centrallås i, kun centrallås, så fjernbetjeningen kunne derfor ikke kodes til bilen, og jeg slap for hele regningen :-D
Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.
  • Side:
  • 1
Tid til at oprette siden: 0.179 sekunder