Velkommen, Gæst
Brugernavn: Adgangskode: Husk mig
Tenkiske spørgsmål eller skal der mere power i dytten.
Indlæg uden aktivitet slettes ikke, dog bliver der ryddet op i meget gamle tråde.
  • Side:
  • 1
  • 2

EMNE: Colt GTI 1994 tomgang

Colt GTI 1994 tomgang 16 år 6 måneder siden #20296

  • Cocacola
  • Cocacola's profilbillede
Hvordan fandt du frem til at det var tomgangsmotoren? Bare som reference til en anden gang man står med lorten 8)
Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.

Colt GTI 1994 tomgang 16 år 6 måneder siden #20297

  • 's profilbillede
Hej Nully - lyder godt jeg har også sendt dig en mail med nummer:D

hej Cocacola- Efter nogle timer og efter at have prøvet alt muligt - prøvede jeg at tape hullerne til tomgang i spjælhuset til. herefter kørte det bare og tomgangen kunne stilles op og ned på tomgangsskruen. Nu var der kun at finde ud af og det var den vandstyret eller elektroniske. Ud med den elektroniske og i med en klud- det virkede også.

Tomgangsstepmotoren består af 2 spoler. jeg fik fat i papirer på udmåling af denne. man kan ohme spolerne ved at måle fra de midterste stikben på motoren ud ud til hver side. her skal være fra 28 til 32 ohm.

På min var den ene spole brændt af. :(

Men det dejligt endeligt at have fundet fejlen.
Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.

Colt GTI 1994 tomgang 16 år 6 måneder siden #20298

  • Cocacola
  • Cocacola's profilbillede
Fedt nok at nogen faktisk har fundet ud af hvad der egentlig er galt. Den fejl har vist været vendt et par gange eller 20, men ingen videre forklaring indtil videre :lol:
Administratoren har deaktiveret offentlig skriveadgang.
  • Side:
  • 1
  • 2
Tid til at oprette siden: 0.169 sekunder