Efter at have hørt en masse godt om Abcon Fuel Injection Clean valgte jeg at "teste" det lidt.
I sidste uge brugte jeg det på følgende biler.
Carisma 1,8 GLS (ikke GDI) 1997. (fik en hel flaske til en hel tankfuld)
Her var der et meget mærkbart resultat allerede efter 18km, motoren kørte mere jævnt og trak helt rent.
Toyota Corolla 1,3 1997 (her fuldte jeg den anviste dosering)
Her var resultatet også mærkbart, dog ikke så meget som i Carismaen, igen fk den en jævn motorgang.
Fiat Cinquentento 1,1 Sporting 1996 (den fik en hel flaske til en hel tankfuld)
Her var der en verden til forskel, Fiaten har fået tæsk det meste af sit liv, den har ikke været serviceret de sidste par år, kort fortalt var motoren ikke noget at ringe hjem om, men efter ca 40 km kørte den formiddabelt (ejeren mener den kører som en ny)
Toyota Camry 2,2 1999. (her fuldte vi den anviste dosering)
Camryen kører i øjeblikket rundt i Sverige, så det er ikke de store efterretninger jeg har fået på den endnu, men umiddelbart mener ejeren ikke at der har været den store forskel endnu.
Lige nu mangler jeg at prøve det i en Chrysler Voyager 3,3 1994.
Indtil videre har jeg kun været positivt overrasket, der har ikke været et eneste negativt resultat, 3 af de 4 biler har omgående givet positive resultater, den sidste (Camryen) skal lige testes lidt igennem sidst på ugen.